Nasza dieta zyskuje niepowtarzalną wartość, gdy w jej menu znajduje się chleb na zakwasie, upieczony z orkiszu. Ten starodawny zboże, znane już w czasach biblijnych, i wykorzystywane w pieczeniu chleba przez wieki, posiada walory zarówno smakowe jak i zdrowotne, mało znane w dzisiejszych czasach kuchni pełnej przetworzonej żywności.
Chleb na zakwasie z orkiszu jest doskonałym źródłem błonnika, białka i tłuszczów, a także witamin i minerałów. Zawiera dużą ilość witamin z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto orkisz jest bogaty w magnez – mineral, który pomaga zwalczać stres i poprawia jakość snu.
Przygotowanie chleba na zakwasie z orkiszu nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę cierpliwości i kilka prostych składników: mąka orkiszowa, zakwas chlebowy (który można łatwo przygotować samemu w domu), sól i woda. Proces fermentacji zakwasu trwa około 5-7 dni. Po tym czasie, dojrzały zakwas ma charakterystyczny kwaśny zapach i jest gotowy do użycia.
Pieczywo orkiszowe ma specyficzny lekko słodkawy posmak i jest bardziej sycące niż pieczywo pszenne. Zdrowotne właściwości chleba na zakwasie wynikają z prawidłowego procesu fermentacji ciasta, który pozwala na zachowanie wszystkich cennych składników odżywczych zawartych w mące orkiszowej.
Warto dodać, że chleb na zakwasie z orkiszu jest również alternatywą dla osób cierpiących na nietolerancję niektórych zbóż. Orkisz zawiera gluten, ale o innej strukturze niż ten występujący w pszenicy, dzięki czemu jest często lepiej tolerowany przez osoby z nietolerancją glutenu.
Zalety jedzenia chleba na zakwasie orkiszowego są nie do przecenienia – od odżywczych po zdrowotne. Tak więc następnym razem kiedy pójdziesz na zakupy albo staniesz przy blacie kuchennym aby upiec coś pysznego – pomyśl o chlebie na zakwasie z orkiszu! Na pewno nie pożałujesz tej decyzji za każdym razem kiedy poczujesz ten niepowtarzalny smak na swoim języku.
Pierwsze wzmianki o uprawie orkiszu pojawiły się już 7 tysięcy lat temu. Mimo to, dopiero teraz zdobywa on kolejne rzesze swoich fanów. Wielkim zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim chleb na zakwasie. Orkiszowy.
Orkisz, nazywany też „królem ziaren”, cieszy się sławą zdrowego produktu. Zawiera bowiem mniej glutenu niż pszenica, a nie zawiera anty-fitanów, które utrudniają przyswajanie składników odżywczych. Ponadto orkisz jest bogaty w błonnik, witaminy z grupy B, jak również magnez i cynk.
To, co jednak sprawia, że chleb na zakwasie orkiszowym przyciąga uwagę coraz większej liczby osób, to przede wszystkim jego smak i aromat. Chleb orkiszowy ma charakterystyczny słodko-orzechowy posmak oraz intensywny zapach, który rozwija się jeszcze bardziej podczas pieczenia.
Zakup gotowego chleba orkiszowego na zakwasie w sklepie to jedno, ale coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne wypiekanie go w domu. Przygotowanie chleba na zakwasie wymaga nieco więcej cierpliwości i czasu niż tradycyjnej pieczywa drożdżowego, ale satysfakcja z samodzielnie upieczonego chleba jest bezcenna.
Chleb na zakwasie orkiszowym ma wiele zalet. Po pierwsze są to korzyści zdrowotne wynikające z bogactwa składników odżywczych obecnych w zbożu orkiszu. Po drugie, jego konsystencja i smak są nieporównywalne z większością chlebów dostępnych w sklepach. Chleb na zakwasie dłużej zachowuje świeżość, a jego struktura jest zwarta i wilgotna.
Warto wspomnieć także o korzyściach dla środowiska związanych z wypiekaniem chleba na zakwasie orkiszowym. Samodzielne pieczenie chleba pozwala unikać plastikowych opakowań używanych do pakowania pieczywa w sklepach. Orkisz nie wymaga stosowania intensywnej chemii do uprawy jak niektóre inne odmiany zbóż.
Niezależnie od tego czy cenisz sobie smak orkiszu, czy też dbasz o swoje zdrowie i środowisko – chleb na zakwasie orkiszowym to doskonały wybór na każdy dzień. Jego przygotowanie również może okazać się fascynującym doświadczeniem kulinaricznym – proces pieczenia nigdy nie jest nudny i za każdym razem może dostarczyć wiele radości i satysfakcji.
Chociaż orkisz jest gatunkiem zboża wykorzystywanym od setek lat, to dopiero teraz doczekał się uznania ze względu na swoje wyjątkowe cechy prozdrowotne i walory smakowe. Wykorzystanie go do produkcji chleba na zakwasie stanowi prawdziwy powrót do korzeni sztuki piekarstwa – warto go docenić i dać mu pierwszeństwo w naszej codziennej diecie.